2.730,00€
Κομψό τζάκι βιοαιθανόλης από την Planika με σχεδιασμό εμπνευσμένο από το ρετρό. Το Retro 500 προσφέρει απόδοση θερμότητας 4.1kW, χρόνο καύσης έως και 4 ώρες και ρύθμιση του ύψους της φλόγας σε δύο στάδια.
Το επιδαπέδιο τζάκι βιοαιθανόλης Planika Retro 500 συνδυάζει αισθητική εμπνευσμένη από το vintage με προηγμένη τεχνολογία, καθιστώντας το μια κομψή και πρακτική προσθήκη στον εσωτερικό σας χώρο. Σχεδιασμένο για όσα άτομα εκτιμούν την κλασική γοητεία και τη σύγχρονη άνεση, το Retro 500 προσφέρει ζέστη και φινέτσα χωρίς καμινάδα.
Το Planika Retro 500 είναι εξοπλισμένο με τον οικονομικό καυστήρα βιοαιθανόλης Planika Neo 500 Burner, ο οποίος ενσωματώνει βασικά χαρακτηριστικά της τεχνολογίας BEV. Εστιάζει στην ουσιαστική λειτουργικότητα, παραλείποντας έξτρα στοιχεία, όπως λ.χ η εφαρμογή για κινητά.
Το αυτόματο τζάκι βιοαιθανόλης Planika Retro 500 έχει σχεδιαστεί μόνο για χρήση σε εσωτερικούς χώρους και έχει εύκολη εγκατάσταση. Απλά τοποθετήστε το στην επιθυμητή θέση, συνδέστε το σε μια παροχή ρεύματος και γεμίστε τον καυστήρα με υγρό βιοαιθανόλης. Ο σχεδιασμός χωρίς καμινάδα καθιστά εύκολη την ενσωμάτωσή του σε διάφορους χώρους, από σαλόνια μέχρι γραφεία στο σπίτι.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης αποτελούν μια έξυπνη λύση, ώστε να έχουμε την απόλαυση της φωτιάς, χωρίς καμινάδα ή εξαερισμό. Η εταιρεία Planika είναι μια από τις ηγέτιδες εταιρείες του χώρου με συσκευές που παράγουν οικολογική και καθαρή φλόγα. Παράλληλα, έχουν κορυφαία ασφάλεια λόγω του συνδυασμού της πατενταρισμένης τεχνολογίας BEV με το αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού και των ενσωματωμένων αισθητήρων ασφαλείας.
Όταν τα τζάκια βιοαιθανόλης εισήλθαν για πρώτη φορά στην αγορά, η τροφοδότηση του καύσιμου υγρού γινόταν απευθείας πάνω στις συσκευές. Όμως, τα υπολείμματα υγρού της βιοαιθανόλης παράγουν μια φλόγα αόρατη στο γυμνό μάτι, με αποτέλεσμα ο ανεφοδιασμός με το επιπλέον υγρό να προκαλεί αιφνίδιες αναφλέξεις. Απέκτησαν έτσι την κακή φήμη ότι προκαλούν τραυματισμούς. Από τότε η τεχνολογία έχει προσαρμοστεί με γνώμονα τη μέγιστη ασφάλεια του χρήστη.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika χρησιμοποιούν αποκλειστικά αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού. Αυτό σημαίνει ότι ο εφοδιασμός της συσκευής δε γίνεται ρίχνοντας υγρό πάνω στη συσκευή, αλλά με τη βοήθεια ηλεκτρικής αντλίας που συνοδεύει το τζάκι. Το υγρό βιοαιθανόλης εισέρχεται με το πάτημα ενός κουμπιού στη δεξαμενή καυσίμου χωρίς να έρχεται καθόλου σε επαφή με την επιφάνεια του καυστήρα. Επίσης, το Planika Retro 500 είναι εξοπλισμένο με ηλεκτρονική αντλία καυσίμου που επικοινωνεί με τη συσκευή και την τροφοδοτεί με την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου. Μόλις αδειάσει, αρκεί να τοποθετήσετε μια νέα φιάλη!
Κατά τη διαδικασία καύσης δεν εκπέμπονται ανεπιθύμητα υποπροϊόντα όπως καπνός ή στάχτη, παρέχοντάς σας την πιο καθαρή φλόγα. Καθώς το Planika Retro 500 έχει αναπτυχθεί σύμφωνα με την κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τεχνολογία BEV (Burning Ethanol Vapours), το υγρό καύσιμο ατμοποιείται μέσω ειδικής γεννήτριας και, στη συνέχεια, λαμβάνει χώρα η ανάφλεξη των ατμών. Συνεπώς, το υγρό καύσιμο δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με την περιοχή της ανάφλεξης.
Τέλος, τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika περιλαμβάνουν αισθητήρα σεισμικής δραστηριότητας, απότομης αλλαγής κλίσης της συσκευής, έλεγχο επιπέδων θερμοκρασίας και διοξειδίου του άνθρακα, όπως και αισθητήρα διαρροής ή υπερχείλισης καυσίμου. Στις επιπλέον λειτουργίες περιλαμβάνονται παιδικό κλείδωμα (child lock) και προγραμματισμένη διακοπή της συσκευής (sleep timer).
Το Planika Retro 500 συνδυάζει διαχρονικό σχεδιασμό με καινοτόμες λειτουργίες, δημιουργώντας ένα τζάκι βιοαιθανόλης που είναι όμορφο και αποδοτικό. Με τεχνολογία καθαρής καύσης, ρυθμιζόμενες φλόγες και κλασική αισθητική, είναι η ιδανική επιλογή για όσα άτομα θέλουν να προσθέσουν ζέστη και χαρακτήρα στο σπίτι τους.
Στη σειρά Retro της Planika ανήκει και το μεγαλύτερο Planika Retro 1000. Τέλος, ο ίδιος καυστήρας χρησιμοποιείται και στα μοντέλα:
| Διαστάσεις | 68 × 74,4 × 40 cm |
|---|---|
| Διαστάσεις τζαμιού (Π×Υ×Β) | 68 × 47.4 cm |
| Κατασκευαστής | Planika |
| Τύπος προϊόντος | Τζάκι βιοαιθανόλης |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας, Γαλβανισμένος χάλυβας, Σκληρυμένο γυαλί |
| Καύσιμο | Βιοαιθανόλη 95 – 96,6% |
| Τοποθέτηση | Επιδαπέδιο |
| Πρόσοψη | Ίσιο |
| Ρύθμιση ύψους φλόγας | 2 επίπεδα |
| Μήκος φλόγας | 35 cm |
| Βαθμίδες θέρμανσης | 2 |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 4.1 kW |
| Χωρητικότητα καυσίμου | 1.3 L |
| Αυτονομία καύσης | 4 ώρες |
| Κατανάλωση | 0.33 L/h |
| Συνοδευτικά | Διακοσμητικά στοιχεία, Ηλεκτρονική αντλία, Οδηγίες χρήσης, Τζάμι ασφαλείας, Τηλεχειριστήριο |
| Εγγύηση | 2 έτη |