2.510,00€
Επιδαπέδιο τζάκι βιοαιθανόλης από την Planika με τηλεχειριστήριο και 2 επίπεδα φλόγας. Το μοντέλο Cottage αποδίδει έως 4.1kW θερμότητας, χρησιμοποιώντας προηγμένη τεχνολογία BEV για καθαρή καύση χωρίς καπνό.
Το αυτόματο τζάκι βιοαιθανόλης Planika Cottage φέρνει την τέλεια ισορροπία του ρουστίκ και της τεχνολογίας αιχμής στο σπίτι σας. Σχεδιασμένο για χρήση σε εσωτερικούς χώρους είτε στο δάπεδο είτε επάνω σε επιφάνειες, το μαύρο φινίρισμα με ηλεκτροστατική βαφή και τα κεραμικά ξύλα που περιλαμβάνονται, θυμίζουν τη ζεστασιά και τον χαρακτήρα ενός παραδοσιακού τζακιού με ξύλα. Παράλληλα, τα προηγμένα χαρακτηριστικά παρέχουν την άνεση μιας σύγχρονης λύσης θέρμανσης.
Στην καρδιά του Cottage βρίσκεται ο καυστήρας βιοαιθανόλης Planika Neo 500 Burner, ένα συμπαγές και αποδοτικό σύστημα που τροφοδοτείται με υγρό βιοαιθανόλης καθαρής καύσης. Με δεξαμενή καυσίμου 1.3 λίτρων, το επιδαπέδιο τζάκι προσφέρει έως 4 ώρες αδιάλειπτης φλόγας, παράγοντας μέγιστη θερμική ισχύ 4.1kW. Η φλόγα ρυθμίζεται εύκολα σε 2 επίπεδα μέσω τηλεχειριστηρίου, δίνοντάς σας εύκολο έλεγχο της ατμόσφαιρας και της θερμότητας.
Τα κεραμικά ξύλα, τοποθετημένα σε στρώμα από αφρώδες γυαλί, δίνουν στο τζάκι την εμφάνιση μιας παραδοσιακής εστίας. Δημιουργούν μια ζεστή, οικεία ατμόσφαιρα, ιδανική για χαλάρωση, ενώ παράλληλα προσθέτουν ζεστασιά στο χώρο σας.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης αποτελούν μια έξυπνη λύση, ώστε να έχουμε την απόλαυση της φωτιάς, χωρίς καμινάδα ή εξαερισμό. Η εταιρεία Planika είναι μια από τις ηγέτιδες εταιρείες του χώρου με συσκευές που παράγουν οικολογική και καθαρή φλόγα. Παράλληλα, έχουν κορυφαία ασφάλεια λόγω του συνδυασμού της πατενταρισμένης τεχνολογίας BEV με το αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού και των ενσωματωμένων αισθητήρων ασφαλείας.
Όταν τα τζάκια βιοαιθανόλης εισήλθαν για πρώτη φορά στην αγορά, η τροφοδότηση του καύσιμου υγρού γινόταν απευθείας πάνω στις συσκευές. Όμως, τα υπολείμματα υγρού της βιοαιθανόλης παράγουν μια φλόγα αόρατη στο γυμνό μάτι, με αποτέλεσμα ο ανεφοδιασμός με το επιπλέον υγρό να προκαλεί αιφνίδιες αναφλέξεις. Απέκτησαν έτσι την κακή φήμη ότι προκαλούν τραυματισμούς. Από τότε η τεχνολογία έχει προσαρμοστεί με γνώμονα τη μέγιστη ασφάλεια του χρήστη.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika χρησιμοποιούν αποκλειστικά αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού. Αυτό σημαίνει ότι ο εφοδιασμός της συσκευής δε γίνεται ρίχνοντας υγρό πάνω στη συσκευή, αλλά με τη βοήθεια ηλεκτρικής αντλίας που συνοδεύει το τζάκι. Το υγρό βιοαιθανόλης εισέρχεται με το πάτημα ενός κουμπιού στη δεξαμενή καυσίμου χωρίς να έρχεται καθόλου σε επαφή με την επιφάνεια του καυστήρα. Επίσης, το Planika Cottage είναι εξοπλισμένο με αυτόματη αντλία καυσίμου που επικοινωνεί με τη συσκευή και την τροφοδοτεί με την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου. Μόλις αδειάσει, αρκεί να τοποθετήσετε μια νέα φιάλη!
Κατά τη διαδικασία καύσης δεν εκπέμπονται ανεπιθύμητα υποπροϊόντα όπως καπνός ή στάχτη, παρέχοντάς σας την πιο καθαρή φλόγα. Καθώς το Planika Cottage έχει αναπτυχθεί σύμφωνα με την κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τεχνολογία BEV (Burning Ethanol Vapours), το υγρό καύσιμο ατμοποιείται μέσω ειδικής γεννήτριας και, στη συνέχεια, λαμβάνει χώρα η ανάφλεξη των ατμών. Συνεπώς, το υγρό καύσιμο δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με την περιοχή της ανάφλεξης.
Τέλος, τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika περιλαμβάνουν αισθητήρα σεισμικής δραστηριότητας, απότομης αλλαγής κλίσης της συσκευής, έλεγχο επιπέδων θερμοκρασίας και διοξειδίου του άνθρακα, όπως και αισθητήρα διαρροής ή υπερχείλισης καυσίμου. Στις επιπλέον λειτουργίες περιλαμβάνονται παιδικό κλείδωμα (child lock) και προγραμματισμένη διακοπή της συσκευής (sleep timer).
Είτε θέλετε να αναβαθμίσετε το σαλόνι, το γραφείο ή οποιονδήποτε άλλο εσωτερικό χώρο, το τζάκι βιοαιθανόλης Planika Cottage προσφέρει στυλ και λειτουργικότητα. Ο σχεδιασμός χωρίς καμινάδα και η τεχνολογία καθαρής καύσης το καθιστούν μια φιλική προς το περιβάλλον και χωρίς προβλήματα επιλογή. Επιπλέον, η βολική αισθητική του μετατρέπει κάθε δωμάτιο σε ένα ζεστό και φιλόξενο καταφύγιο.
Ο ίδιος καυστήρας χρησιμοποιείται, επίσης, και στα μοντέλα:
| Διαστάσεις | 60 × 61,2 × 32 cm |
|---|---|
| Τύπος προϊόντος | Τζάκι βιοαιθανόλης |
| Κατασκευαστής | Planika |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας, Γαλβανισμένος χάλυβας, Σκληρυμένο γυαλί |
| Καύσιμο | Βιοαιθανόλη 95 – 96,6% |
| Τοποθέτηση | Επιδαπέδιο, Επιτραπέζιο |
| Πρόσοψη | Ίσιο |
| Ρύθμιση ύψους φλόγας | 2 επίπεδα |
| Μήκος φλόγας | 35 cm |
| Βαθμίδες θέρμανσης | 2 |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 4.1 kW |
| Χωρητικότητα καυσίμου | 1.3 L |
| Αυτονομία καύσης | 4 ώρες |
| Κατανάλωση | 0.33 L/h |
| Συνοδευτικά | Ηλεκτρονική αντλία, Κεραμικά ξύλα, Οδηγίες χρήσης, Τζάμι ασφαλείας, Τηλεχειριστήριο |
| Εγγύηση | 2 έτη |