9.480,00€
Επιδαπέδιο τζάκι βιοαιθανόλης με τηλεχειρισμό που προσφέρει εκπληκτική θέα στη φλόγα από όλες τις πλευρές. Αυτό το μοναδικά σχεδιασμένο τζάκι διαθέτει τον προηγμένο καυστήρα βιοαιθανόλης FLA4 990MM της Planika με τεχνολογία BEV.
Το Planika UFO Freestanding αποτελεί επιδαπέδιο τζάκι βιοαιθανόλης και περιέχει τον καυστήρα Planika FLA4 990 με τεχνολογία BEV. Με φουτουριστικό σχεδιασμό και πλήρη ελευθερία στην εσωτερική διαρρύθμιση, το UFO Freestanding τραβάει αμέσως την προσοχή. Οι στρογγυλεμένες άκρες και οι ανοιχτές πλευρές του δίνουν μια μοντέρνα, μοναδική εμφάνιση που εντάσσεται άψογα στους σύγχρονους εσωτερικούς χώρους. Ο διαμπερής σχεδιασμός του επιτρέπει την τοποθέτησή του οπουδήποτε στο σπίτι σας, χωρίς την ανάγκη περίπλοκης εγκατάστασης. Το τζάκι δεν απαιτεί καμινάδα, εξασφαλίζοντας καθαρή καύση και πλήρη ελευθερία στον σχεδιασμό του χώρου σας. Επιπλέον, ο ανοιχτός σχεδιασμός με τις πλευρικές εγκοπές και τα διαφανή πάνελ προσφέρει πανοραμική θέα 360 μοιρών, καθιστώντας το επίκεντρο, ορατό από πολλές γωνίες θέασης.
Το αυτόματο τζάκι βιοαιθανόλης Planika UFO Freestanding αποτελεί μια εντυπωσιακή προσθήκη σε κάθε εσωτερικό χώρο. Ο κομψός σχεδιασμός του, σε συνδυασμό με την προηγμένη τεχνολογία, προσφέρει θέα φλόγας 360°, δημιουργώντας μια ζεστή και φιλόξενη ατμόσφαιρα σε κάθε χώρο. Σχεδιασμένο για ευκολία και στυλ, αυτό το τζάκι είναι ιδανικό για όσα άτομα αναζητούν μια σύγχρονη, φιλική προς το περιβάλλον λύση θέρμανσης.
Το Planika UFO Freestanding προσφέρει πολλές βολικές επιλογές ελέγχου, δίνοντάς σας πλήρη έλεγχο του τζακιού ανά πάσα στιγμή. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή για κινητά για να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις από απόσταση, να αλλάξετε το ύψος της φλόγας και να ρυθμίσετε την ατμόσφαιρα χωρίς να χρειάζεται να βρίσκεστε κοντά στο τζάκι. Ο πίνακας ελέγχου αφής σας επιτρέπει να προσαρμόζετε εύκολα τις ρυθμίσεις του τζακιού απευθείας στη συσκευή, να ελέγχετε τα επίπεδα καυσίμου ή να ρυθμίζετε ένα χρονοδιακόπτη για αυτόματη απενεργοποίηση. Επιπλέον, το τηλεχειριστήριο προσφέρει έναν γρήγορο και εύκολο τρόπο ρύθμισης της έντασης της φλόγας με 6 επίπεδα προς επιλογή. Κάθε μία από αυτές τις επιλογές ελέγχου εξασφαλίζει μέγιστη άνεση και ευκολία χρήσης, προσαρμοσμένη στις ανάγκες σας.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης αποτελούν μια έξυπνη λύση, ώστε να έχουμε την απόλαυση της φωτιάς, χωρίς καμινάδα ή εξαερισμό. Η εταιρεία Planika είναι μια από τις ηγέτιδες εταιρείες του χώρου με συσκευές που παράγουν οικολογική και καθαρή φλόγα. Παράλληλα, έχουν κορυφαία ασφάλεια λόγω του συνδυασμού της πατενταρισμένης τεχνολογίας BEV με το αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού και των ενσωματωμένων αισθητήρων ασφαλείας.
Όταν τα τζάκια βιοαιθανόλης εισήλθαν για πρώτη φορά στην αγορά, η τροφοδότηση του καύσιμου υγρού γινόταν απευθείας πάνω στις συσκευές. Όμως, τα υπολείμματα υγρού της βιοαιθανόλης παράγουν μια φλόγα αόρατη στο γυμνό μάτι, με αποτέλεσμα ο ανεφοδιασμός με το επιπλέον υγρό να προκαλεί αιφνίδιες αναφλέξεις. Απέκτησαν έτσι την κακή φήμη ότι προκαλούν τραυματισμούς. Από τότε η τεχνολογία έχει προσαρμοστεί με γνώμονα τη μέγιστη ασφάλεια του χρήστη.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika χρησιμοποιούν αποκλειστικά αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού. Αυτό σημαίνει ότι ο εφοδιασμός της συσκευής δε γίνεται ρίχνοντας υγρό πάνω στη συσκευή, αλλά με τη βοήθεια ηλεκτρικής αντλίας που συνοδεύει το τζάκι. Το υγρό βιοαιθανόλης εισέρχεται με το πάτημα ενός κουμπιού στη δεξαμενή καυσίμου χωρίς να έρχεται καθόλου σε επαφή με την επιφάνεια του καυστήρα. Επίσης, το Planika UFO Freestanding είναι εξοπλισμένο με αυτόματη αντλία καυσίμου που επικοινωνεί με τη συσκευή και την τροφοδοτεί με την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου. Μόλις αδειάσει, αρκεί να τοποθετήσετε μια νέα φιάλη!
Κατά τη διαδικασία καύσης δεν εκπέμπονται ανεπιθύμητα υποπροϊόντα όπως καπνός ή στάχτη, παρέχοντάς σας την πιο καθαρή φλόγα. Καθώς το Planika UFO Freestanding έχει αναπτυχθεί σύμφωνα με την κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τεχνολογία BEV (Burning Ethanol Vapours), το υγρό καύσιμο ατμοποιείται μέσω ειδικής γεννήτριας και, στη συνέχεια, λαμβάνει χώρα η ανάφλεξη των ατμών. Συνεπώς, το υγρό καύσιμο δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με την περιοχή της ανάφλεξης.
Τέλος, τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika περιλαμβάνουν αισθητήρα σεισμικής δραστηριότητας, απότομης αλλαγής κλίσης της συσκευής, έλεγχο επιπέδων θερμοκρασίας και διοξειδίου του άνθρακα, όπως και αισθητήρα διαρροής ή υπερχείλισης καυσίμου. Στις επιπλέον λειτουργίες περιλαμβάνονται παιδικό κλείδωμα (child lock) και προγραμματισμένη διακοπή της συσκευής (sleep timer).
Αναβαθμίστε το σπίτι σας με το κομψό και καινοτόμο τζάκι βιοαιθανόλης Planika UFO Freestanding. Τα πρωτοποριακά χαρακτηριστικά του και ο εκπληκτικός σχεδιασμός του το καθιστούν την απόλυτη επιλογή για σύγχρονους χώρους διαβίωσης.
Στην ίδια σειρά ανήκει και το κρεμαστό Planika UFO Suspended.
| Διαστάσεις | 120 × 83,6 × 55,3 cm |
|---|---|
| Διαστάσεις τζαμιού (Π×Υ×Β) | 102 × 30.6 × 25 cm |
| Κατασκευαστής | Planika |
| Τύπος προϊόντος | Τζάκι βιοαιθανόλης |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας, Γαλβανισμένος χάλυβας, Σκληρυμένο γυαλί |
| Καύσιμο | Βιοαιθανόλη 95 – 96,6% |
| Τοποθέτηση | Επιδαπέδιο |
| Πρόσοψη | Ίσιο, Τριών όψεων, Διαμπερές |
| Πλάτος πρόσοψης | ≈ 80 cm |
| Ρύθμιση ύψους φλόγας | 6 επίπεδα |
| Μήκος φλόγας | 79 cm |
| Βαθμίδες θέρμανσης | 6 |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 7 kW |
| Χωρητικότητα καυσίμου | 5.5 L |
| Αυτονομία καύσης | 8 ώρες |
| Κατανάλωση | 0.69 L/h |
| Συνοδευτικά | Planika BEV app, Βάση στήριξης, Ηλεκτρονική αντλία, Οδηγίες χρήσης, Οθόνη αφής, Τζάμι ασφαλείας, Τηλεχειριστήριο |
| Εγγύηση | 5 έτη |