9.480,00€
Τζάκι βιοαιθανόλης από την Planika, που συνδυάζει μια ανεξάρτητη βάση με έναν κρεμαστό πυλώνα για έναν εντυπωσιακό μοντέρνο σχεδιασμό. Απολαύστε θέα 360° στη φλόγα, προηγμένη τεχνολογία BEV και χρόνο καύσης έως 17 ώρες με δεξαμενή καυσίμου 8.8 λίτρων.
Το αυτόματο τζάκι βιοαιθανόλης Planika Pillar είναι ένα τολμηρό statement σύγχρονου σχεδιασμού. Συνδυάζοντας μια ανεξάρτητη επιδαπέδια βάση με έναν κρεμαστό πυλώνα, δημιουργεί έναν μοναδικό αρχιτεκτονικό πόλο έλξης, ενώ παράλληλα προσφέρει ζεστασιά και κομψότητα στο σπίτι σας. Με θέαση φλόγας 360°, έχει σχεδιαστεί για να αποτελεί το επίκεντρο κάθε ευρύχωρου εσωτερικού χώρου.
Στην καρδιά του Pillar βρίσκεται ο Planika Comet Burner, μια στρογγυλή εστία φωτιάς με καυστήρα βιοαιθανόλης σε σχήμα αστεριού. Αυτό το μοναδικό στοιχείο δημιουργεί έναν μαγευτικό χορό φλόγας, προσθέτοντας μια γαλήνια και φιλόξενη ατμόσφαιρα. Η ζεστασιά και η λάμψη της φωτιάς γίνονται με φυσικό τρόπο το σημείο αναφοράς, κάνοντας κάθε χώρο πιο ζεστό και χαλαρωτικό.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης αποτελούν μια έξυπνη λύση, ώστε να έχουμε την απόλαυση της φωτιάς, χωρίς καμινάδα ή εξαερισμό. Η εταιρεία Planika είναι μια από τις ηγέτιδες εταιρείες του χώρου με συσκευές που παράγουν οικολογική και καθαρή φλόγα. Παράλληλα, έχουν κορυφαία ασφάλεια λόγω του συνδυασμού της πατενταρισμένης τεχνολογίας BEV με το αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού και των ενσωματωμένων αισθητήρων ασφαλείας.
Όταν τα τζάκια βιοαιθανόλης εισήλθαν για πρώτη φορά στην αγορά, η τροφοδότηση του καύσιμου υγρού γινόταν απευθείας πάνω στις συσκευές. Όμως, τα υπολείμματα υγρού της βιοαιθανόλης παράγουν μια φλόγα αόρατη στο γυμνό μάτι, με αποτέλεσμα ο ανεφοδιασμός με το επιπλέον υγρό να προκαλεί αιφνίδιες αναφλέξεις. Απέκτησαν έτσι την κακή φήμη ότι προκαλούν τραυματισμούς. Από τότε η τεχνολογία έχει προσαρμοστεί με γνώμονα τη μέγιστη ασφάλεια του χρήστη.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika χρησιμοποιούν αποκλειστικά αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού. Αυτό σημαίνει ότι ο εφοδιασμός της συσκευής δε γίνεται ρίχνοντας υγρό πάνω στη συσκευή, αλλά με τη βοήθεια ηλεκτρικής αντλίας που συνοδεύει το τζάκι. Το υγρό βιοαιθανόλης εισέρχεται με το πάτημα ενός κουμπιού στη δεξαμενή καυσίμου χωρίς να έρχεται καθόλου σε επαφή με την επιφάνεια του καυστήρα. Επίσης, το Planika Pillar είναι εξοπλισμένο με αυτόματη αντλία καυσίμου που επικοινωνεί με τη συσκευή και την τροφοδοτεί με την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου. Μόλις αδειάσει, αρκεί να τοποθετήσετε μια νέα φιάλη!
Κατά τη διαδικασία καύσης δεν εκπέμπονται ανεπιθύμητα υποπροϊόντα όπως καπνός ή στάχτη, παρέχοντάς σας την πιο καθαρή φλόγα. Καθώς το Planika Pillar έχει αναπτυχθεί σύμφωνα με την κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τεχνολογία BEV (Burning Ethanol Vapours), το υγρό καύσιμο ατμοποιείται μέσω ειδικής γεννήτριας και, στη συνέχεια, λαμβάνει χώρα η ανάφλεξη των ατμών. Συνεπώς, το υγρό καύσιμο δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με την περιοχή της ανάφλεξης.
Τέλος, τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika περιλαμβάνουν αισθητήρα σεισμικής δραστηριότητας, απότομης αλλαγής κλίσης της συσκευής, έλεγχο επιπέδων θερμοκρασίας και διοξειδίου του άνθρακα, όπως και αισθητήρα διαρροής ή υπερχείλισης καυσίμου. Στις επιπλέον λειτουργίες περιλαμβάνονται παιδικό κλείδωμα (child lock) και προγραμματισμένη διακοπή της συσκευής (sleep timer).
Το τζάκι βιοαιθανόλης Planika Pillar είναι ένας τέλειος συνδυασμός καινοτομίας και σχεδιασμού. Η εντυπωσιακή θερμική ισχύς, ο παρατεταμένος χρόνος καύσης και η κομψή αισθητική του το καθιστούν ιδανική προσθήκη για μοντέρνους εσωτερικούς χώρους.
| Διαστάσεις | 78,9 × 54,4 × 78,9 cm |
|---|---|
| Κατασκευαστής | Planika |
| Τύπος προϊόντος | Τζάκι βιοαιθανόλης |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας, Γαλβανισμένος χάλυβας, Σκληρυμένο γυαλί |
| Καύσιμο | Βιοαιθανόλη 95 – 96,6% |
| Τοποθέτηση | Επιδαπέδιο, Κρεμαστό |
| Πρόσοψη | |
| Πλάτος πρόσοψης | ≈ 80 cm |
| Ρύθμιση ύψους φλόγας | 6 επίπεδα |
| Μήκος φλόγας | Ø42,4 cm |
| Βαθμίδες θέρμανσης | 6 |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 6.6 kW |
| Χωρητικότητα καυσίμου | 8.8 L |
| Αυτονομία καύσης | 17 ώρες |
| Κατανάλωση | 0.52 L/h |
| Συνοδευτικά | Planika FLA4 app, Ηλεκτρονική αντλία, Οδηγίες χρήσης, Οθόνη αφής, Τζάμι ασφαλείας, Τηλεχειριστήριο |
| Εγγύηση | 5 έτη |