2.800,00€
Εντοιχιζόμενο τζάκι βιοαιθανόλης εξοπλισμένο με τον αυτόματο καυστήρα Neo 500 Burner. Το ένθετο πλαίσιο μπορεί να τροποποιηθεί και να χρησιμοποιηθεί ως εντοιχιζόμενο τζάκι 1, 2 ή 3 όψεων.
Το Planika Neo 500 Fireplace είναι ένα αυτόματο τζάκι βιοαιθανόλης με ενσωματωμένη τεχνολογία BEV και συστήματα ασφαλείας, όπως αισθητήρες θερμότητας, διαρροής καυσίμου και στάθμης καυσίμου. Το Neo 500 Fireplace διαφέρει από πολλά άλλα τζάκια, καθώς το εντοιχιζόμενο πλαίσιο μπορεί να τροποποιηθεί ανάλογα με τις ανάγκες και μπορεί, επομένως, να χρησιμοποιηθεί ως εντοιχιζόμενο τζάκι βιοαιθανόλης είτε 1 είτε 2 είτε 3 όψεων. Αυτό επιτυγχάνεται με την ύπαρξη δύο αποσπώμενων πλευρικών πάνελ που μπορούν να αφαιρεθούν και να αλλάξουν το πλαίσιο, ώστε να γίνει ένα από τα ακόλουθα μοντέλα:
Ο καυστήρας βιοαιθανόλης είναι ο Neo 500 Burner της Planika. Ο καυστήρας είναι αυτόματος, πράγμα που σημαίνει ότι έχετε τη δυνατότητα να ελέγχετε τη φλόγα του τζακιού με το τηλεχειριστήριο ή τον πίνακα ελέγχου πάνω στον ίδιο τον καυστήρα.
Η φλόγα μπορεί να ρυθμιστεί σε 2 επίπεδα, τα οποία αλλάζουν το μέγεθος της φλόγας, την κατανάλωση βιοαιθανόλης και το αποτέλεσμα θέρμανσης. Η μέγιστη απόδοση θερμότητας είναι 4,1kW και το τζάκι μπορεί να καίει έως 4 ώρες ανά γέμισμα.
Επιπλέον, περιλαμβάνει μια ηλεκτρονική αντλία, η οποία κατά τον εφοδιασμό συνδέεται με τον καυστήρα και διασφαλίζει τον ασφαλή και απρόσκοπτο ανεφοδιασμό του Planika Neo 500 Fireplace, χωρίς τον κίνδυνο διαρροής και υπερπλήρωσης.
Στιβαρός σχεδιασμός
Ο συμπαγής σχεδιασμός του Planika Neo 500 Fireplace εξασφαλίζει την ανθεκτικότητα του τζακιού βιοαιθανόλης και μια μακροχρόνια ποιοτική εμφάνιση.
Αποσπώμενα πλευρικά πάνελ
Ανάλογα με την κατασκευή εσωτερικού χώρου, μπορείτε να προσαρμόσετε ελεύθερα τον σχεδιασμό του Planika Neo 500 Fireplace. Επιλέξτε ανάμεσα σε τέσσερις επιλογές εγκατάστασης: μονής όψης, αριστερής γωνίας, δεξιάς γωνίας ή τρίπλευρο.
Αυτόματο τζάκι βιοαιθανόλης
Ένα πλήρως αυτοματοποιημένο σύστημα καύσης εξαλείφει τους παράγοντες κινδύνου που συνεπάγεται η χειροκίνητη επιλογή των τζακιών βιοαιθανόλης.
Καύσιμο υψηλής ποιότητας
Το Fanola είναι υγρό βιοαιθανόλης υψηλής ποιότητας, που παρασκευάζεται αποκλειστικά από την Planika. Λαμβάνεται από εποχιακά φυτά και περνάει από τη διαδικασία διόρθωσης για να καθαρίσει το υγρό από τις ακαθαρσίες και να εξασφαλίσει καθαρή, άκαπνη καύση χωρίς στάχτη ή οσμή. Το Fanola έχει απαιτούμενο ποσοστό βιοαιθανόλης 96%.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης αποτελούν μια έξυπνη λύση, ώστε να έχουμε την απόλαυση της φωτιάς, χωρίς καμινάδα ή εξαερισμό. Η εταιρεία Planika είναι μια από τις ηγέτιδες εταιρείες του χώρου με συσκευές που παράγουν οικολογική και καθαρή φλόγα. Παράλληλα, έχουν κορυφαία ασφάλεια λόγω του συνδυασμού της πατενταρισμένης τεχνολογίας BEV με το αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού και των ενσωματωμένων αισθητήρων ασφαλείας.
Όταν τα τζάκια βιοαιθανόλης εισήλθαν για πρώτη φορά στην αγορά, η τροφοδότηση του καύσιμου υγρού γινόταν απευθείας πάνω στις συσκευές. Όμως, τα υπολείμματα υγρού της βιοαιθανόλης παράγουν μια φλόγα αόρατη στο γυμνό μάτι, με αποτέλεσμα ο ανεφοδιασμός με το επιπλέον υγρό να προκαλεί αιφνίδιες αναφλέξεις. Απέκτησαν έτσι την κακή φήμη ότι προκαλούν τραυματισμούς. Από τότε η τεχνολογία έχει προσαρμοστεί με γνώμονα τη μέγιστη ασφάλεια του χρήστη.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika χρησιμοποιούν αποκλειστικά αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού. Αυτό σημαίνει ότι ο εφοδιασμός της συσκευής δε γίνεται ρίχνοντας υγρό πάνω στη συσκευή, αλλά με τη βοήθεια ηλεκτρικής αντλίας που συνοδεύει το τζάκι. Το υγρό βιοαιθανόλης εισέρχεται με το πάτημα ενός κουμπιού στη δεξαμενή καυσίμου χωρίς να έρχεται καθόλου σε επαφή με την επιφάνεια του καυστήρα. Επίσης, το Planika Neo 500 Fireplace είναι εξοπλισμένο με αυτόματη αντλία καυσίμου που επικοινωνεί με τη συσκευή και την τροφοδοτεί με την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου. Μόλις αδειάσει, αρκεί να τοποθετήσετε μια νέα φιάλη!
Κατά τη διαδικασία καύσης δεν εκπέμπονται ανεπιθύμητα υποπροϊόντα όπως καπνός ή στάχτη, παρέχοντάς σας την πιο καθαρή φλόγα. Καθώς το Planika Neo 500 Fireplace έχει αναπτυχθεί σύμφωνα με την κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τεχνολογία BEV (Burning Ethanol Vapours), το υγρό καύσιμο ατμοποιείται μέσω ειδικής γεννήτριας και, στη συνέχεια, λαμβάνει χώρα η ανάφλεξη των ατμών. Συνεπώς, το υγρό καύσιμο δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με την περιοχή της ανάφλεξης.
Τέλος, το Planika Neo 500 Fireplace περιλαμβάνει αισθητήρα σεισμικής δραστηριότητας, απότομης αλλαγής κλίσης της συσκευής, έλεγχο επιπέδων θερμοκρασίας και διοξειδίου του άνθρακα, όπως και αισθητήρα διαρροής ή υπερχείλισης καυσίμου.
| Διαστάσεις | 76,9 × 58,6 × 33,4 cm |
|---|---|
| Τύπος προϊόντος | Τζάκι βιοαιθανόλης |
| Κατασκευαστής | Planika |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας, Γυαλί ασφαλείας |
| Καύσιμο | Βιοαιθανόλη 95 – 96,6% |
| Τοποθέτηση | Ένθετο |
| Πρόσοψη | Ίσιο, Γωνιακό, Τριών όψεων |
| Πλάτος πρόσοψης | ≈ 60 cm, ≈ 70 cm |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 4.1 kW |
| Χωρητικότητα καυσίμου | 1.3 L |
| Αυτονομία καύσης | 4 ώρες |
| Ρύθμιση ύψους φλόγας | 2 επίπεδα |
| Συνοδευτικά | Ηλεκτρονική αντλία, Οδηγίες χρήσης, Τζάμι ασφαλείας, Τηλεχειριστήριο |