KRATKI KOZA/VEGA/130 H KOZA/VEGA/130 αποτελεί ενεργειακή αερόθερμη σόμπα ξύλου, έχει ίσια όψη και είναι κατασκευασμένη από χάλυβα κμαι μαντέμι. Διαθέτει ισχύ 6 kW, θερμική απόδοση 78%, ανοιγόμενη πόρτα με φιμέ τζάμι και δοχείο συλλογής στάχτης. Παρά το μικρό της μέγεθος, έχει εξαιρετικές θερμικές επιδόσεις. Πρόκειται για σόμπα ενεργειακής κλάσης Α, διαθέτει στον θαλάμο καύσης εσωτερική επένδυση με κεραμικά Acumotte (υλικό συσσώρευσης θερμότητας) και αποτελέι κατάλληλη λύση για εσωτερικούς χώρους 50 – 70 m², πληρώντας τις απαιτήσεις των προτύπων οικολογικού σχεδιασμού (Ecodesign) και τους περιορισμούς του προτύπου BlmSchV 2, το οποίο καθορίζει τη μέγιστη εκπομπή μονοξειδίου του άνθρακα (CO).
| Βάρος | 90 κ. |
|---|---|
| Διαστάσεις | 32 × 51 × 65 cm |
| Κατασκευαστής | Kratki |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 6 kW |
| Θερμική απόδοση | 78% |
| Ενεργειακή κλάση | Α |
| Επιφάνεια θερμικής κάλυψης | |
| Επένδυση θαλάμου καύσης | Κεραμικά Acumotte |
| Διάμετρος εξόδου καυσαερίων | Ø130 mm |
| Θερμοκρασία καυσαερίων | 280 °C |
| Εκπομπή CO (σε 13% O₂) | 0.10% |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας, Χυτοσίδηρος |
| Πόρτα | Ανοιγόμενη |
| Πρόσοψη | Ίσιο |
| Τύπος προϊόντος | Ενεργειακή σόμπα |
| Καύσιμο | Μπρικέτα ή στεγνό ξύλο (υγρασίας ≤20%) |
| Τύπος σόμπας | Standard |