2.070,80€ Original ΤΙΜΗ was: 2.070,80€.1.910,00€Η τρέχουσα τιμή είναι: 1.910,00€.
Το Floki S P Black προσφέρει μοντέρνα, αποδοτική και οικονομική θέρμανση 5–11 kW που πληροί τα πρότυπα οικολογικού σχεδιασμού Ecodesign, εξασφαλίζοντας ελάχιστες εκπομπές ρύπων προς το περιβάλλον και πολύ υψηλή θερμική απόδοση 80%.
Το Kratki Floki S P Black αποτελεί γωνιακό ενεργειακό τζάκι από χάλυβα, δύο όψεων με δεξιά γωνία. Διαθέτει ρυθμιζόμενη ωφέλιμη ισχύ 5–11 kW με θερμική απόδοση 80%, ανοιγόμενη πόρτα με άνοιγμα προς τα δεξιά, πυρίμαχα μαύρα κεραμικά Termotec στο εσωτερικό του θαλάμου καύσης, κόφτη καυσαερίων από βερμικουλίτη και πυρίμαχο κεραμικό τζάμι με μαύρο φινίρισμα περιμετρικά σε μαύρο χαλύβδινο πλαίσιο.
Τα κεραμικά Termotec είναι ειδικά πυρίμαχα πάνελ επένδυσης για ενεργειακά τζάκια, κατασκευασμένα από κεραμικό υλικό υψηλής αντοχής στη θερμότητα. Βελτιώνουν την απόδοση του τζακιού, καθώς ανακλούν τη θερμότητα προς τον χώρο, προστατεύουν το μεταλλικό σώμα από υπερθέρμανση και συμβάλλουν σε καθαρότερη και αποδοτικότερη καύση.
Ο βερμικουλίτης αποτελεί πυρίμαχο μονωτικό υλικό μεγάλης αντοχής στη θερμότητα, που χρησιμοποιείται στα ενεργειακά τζάκια για προστασία των εσωτερικών τοιχωμάτων και βελτίωση της καύσης. Πρόκειται για φυσικό ορυκτό που διαστέλλεται με τη θερμότητα, προσφέροντας άριστη θερμομόνωση και αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες.
Χωρίς να χρειάζεται κάποιο θορυβώδες βεντιλατέρ ή μοτέρ τζακιού για να αποδώσει και να θερμάνει τον χώρο σας, το Floki S P Black αποτελεί ένα πολύ αποδοτικό τζάκι με ελάχιστη κατανάλωση καυσίμου (μ.ο 2.3 kg/h με στεγνά ξύλα) και ελάχιστες εκπομπές ρύπων CO (0.07%).
Με κατάλληλη τοποθέτηση ενεργειακού τζακιού με ευρωπαϊκών προδιαγραφών μονωμένο θερμοθάλαμο Box φυσικής ροής θερμού αέρα με θερμομονωτικά υλικά, όπως το πυριτικό ασβέστιο ή ο πετροβάμβακας, μπορεί να αποτελέσει ιδανική λύση θέρμανσης για εσωτερικούς χώρους μέχρι 80–110 τ.μ.
Ευρωπαϊκά πιστοποιημένο ενεργειακό τζάκι φυσικής ροής θερμού αέρα, το οποίο εναρμονίζεται με τα οικολογικά πρότυπα βιωσιμότητας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Σύμφωνα με το EPREL (Ευρωπαϊκό Μητρώο Προϊόντων για την Ενεργειακή Σήμανση) αποτελεί τζάκι με Ενεργειακή Κλάση Α και Δείκτη Ενεργειακής Απόδοσης 106 (Energy Efficiency Index).
Επίσης, το Kratki Floki S P Black πληροί τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού κανονισμού για τα βιώσιμα προϊόντα και τον οικολογικό σχεδιασμό Ecodesign 2022. Επιπλέον, συμμορφώνεται και με τους περιορισμούς του αυστηρού γερμανικού προτύπου BlmSchV 2, το οποίο ορίζει τη μέγιστη επιτρεπτή εκπομπή μονοξειδίου του άνθρακα στο περιβάλλον.
Η γερμανική πιστοποίηση BImSchV 2 αποτελεί ένα από τα αυστηρότερα πρότυπα εκπομπών ρύπων στην Ευρώπη για ενεργειακά τζάκια, σόμπες και συσκευές καύσης ξύλου. Πιστοποιεί ότι το ενεργειακό τζάκι επιτυγχάνει πολύ χαμηλές εκπομπές μονοξειδίου του άνθρακα (CO) και μικροσωματιδίων (PM), εξασφαλίζοντας καθαρή καύση και υψηλή απόδοση. Μόνο τεχνολογικά προηγμένα ενεργειακά τζάκια πληρούν τα όρια του BImSchV 2, γεγονός που τα καθιστά ισχυρή εγγύηση ποιότητας, περιβαλλοντικής ευθύνης και μακροχρόνιας αξίας για τον καταναλωτή.
Λόγω του τεχνικού σχεδιασμού και της στεγανότητάς του, αποτελεί μια ιδανική επιλογή θέρμανσης για παθητικά σπίτια με ενεργειακή ανακύκλωση και σύστημα ανάκτησης θερμότητας.
Floki S PF ίσιο με λευκές πυρόπλακες
Floki S PF Black ίσιο με μαύρες πυρόπλακες
Floki S L αριστερή γωνία με λευκές πυρόπλακες
Floki S L Black δεξιά γωνία με μαύρες πυρόπλακες
Floki S P δεξιά γωνία με λευκές πυρόπλακες
| Βάρος | 121,8 κ. |
|---|---|
| Διαστάσεις | 65,0 × 114,3 × 43,2 cm |
| Διαστάσεις πρόσοψης (Π×Υ×Β) | 61.9 × 46.0 × 36.8 cm |
| Διαστάσεις τζαμιού (Π×Υ×Β) | 54.5 × 40.5 × 30.8 cm |
| Κατασκευαστής | Kratki |
| Τύπος προϊόντος | Ενεργειακό τζάκι ξύλου |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας & μαύρα κεραμικά |
| Πρόσοψη | Δεξιά Γωνία, Τζάμι με μαύρο φινίρισμα |
| Πλάτος πρόσοψης | ≈ 60 cm |
| Υλικό κατασκευής πρόσοψης | Χάλυβας & βαμμένο πυρίμαχο κεραμικό γυαλί |
| Πόρτα | Ανοιγόμενη |
| Επένδυση θαλάμου καύσης | Μαύρα κεραμικά Termotec |
| Ενεργειακή κλάση | Α |
| Δείκτης Ενεργειακής Απόδοσης | 106 |
| Πιστοποιήσεις | Ecodesign 2022 (ΕU 2015/1185), Energy Efficiency Index (EU 2015/1186), BlmSchV 2 Γερμανίας, CE (ΕU 305/2011), Κατάλληλο για συστήματα ανάκτησης θερμότητας |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 8 kW |
| Ρυθμιζόμενη ωφέλιμη ισχύς | 5 – 11 kW |
| Θερμική απόδοση | 79.7% |
| Κατανάλωση | ≈ 2.3 kg/h με στεγνά ξύλα |
| Επιφάνεια θερμικής κάλυψης | έως 80 – 110 m² |
| Παροχή αέρα καύσεων | Αεροκουρτίνα, Βάση τζακιού, Πλάτη θαλάμου καύσης |
| Διάμετρος εξόδου καυσαερίων | Ø160 mm |
| Ελάχιστη επιφάνεια εισαγωγής αέρα | ≥500 cm² |
| Ελάχιστη επιφάνεια εκτόνωσης αέρα | ≥700 cm² |
| Θερμοκρασία καυσαερίων | 251 °C |
| Ροή καυσαερίων | 8.7 g/s |
| Εκπομπή CO (σε 13% O₂) | 0.07% |
| Καύσιμο | Μπρικέτα ή στεγνό ξύλο (υγρασίας ≤20%) |
| Μέγιστο μήκος κορμών | 40 cm |
| Συνοδευτικά | Δοχείο στάχτης, Ενσωματωμένο κλαπέ εισαγωγής εξωτερικού αέρα, Επένδυση θαλάμου καύσης, Καπνοδόχος 360°, Κόφτης καυσαερίων από βερμικουλίτη, Οδηγίες χρήσης, Πυράντοχο γάντι, Ρυθμιζόμενα πόδια, Σχάρα |
| Εγγύηση | 5 έτη |
| Άνοιγμα πόρτας | Προς τα δεξιά |
| Χρώμα | Μαύρο |