2.501,08€ Original ΤΙΜΗ was: 2.501,08€.2.310,00€Η τρέχουσα τιμή είναι: 2.310,00€.
Το Blanka P BS προσφέρει σύγχρονη, αποδοτική και οικονομική θέρμανση 7.5–11 kW που πληροί τα πρότυπα οικολογικού σχεδιασμού Ecodesign, εξασφαλίζοντας ελάχιστες εκπομπές ρύπων προς το περιβάλλον και υψηλή θερμική απόδοση 78%.
Το Kratki Blanka P BS αποτελεί γωνιακό ενεργειακό τζάκι από χάλυβα, δύο όψεων με δεξιά γωνία. Διαθέτει ρυθμιζόμενη ωφέλιμη ισχύ 7.5–11 kW με θερμική απόδοση 78%, ανοιγόμενη πόρτα με άνοιγμα προς τα δεξιά, πυρίμαχο κεραμικό τζάμι σε μαύρο χαλύβδινο πλαίσιο και πυρίμαχα λευκά κεραμικά Termotec στο εσωτερικό του θαλάμου καύσης.
Τα κεραμικά Termotec είναι ειδικά πυρίμαχα πάνελ επένδυσης για ενεργειακά τζάκια, κατασκευασμένα από κεραμικό υλικό υψηλής αντοχής στη θερμότητα. Βελτιώνουν την απόδοση του τζακιού, καθώς ανακλούν τη θερμότητα προς τον χώρο, προστατεύουν το μεταλλικό σώμα από υπερθέρμανση και συμβάλλουν σε καθαρότερη και αποδοτικότερη καύση.
Γωνιακό ενεργειακό τζάκι με πανοραμική θέα στη φωτιά. Χάρη σε αυτή τη λύση μπορείτε να απολαμβάνετε τη φωτιά από δύο πλευρές ταυτόχρονα. Ιδανικό για τη σύνδεση εσωτερικών χώρων.
Χωρίς να χρειάζεται κάποιο θορυβώδες βεντιλατέρ ή μοτέρ τζακιού για να αποδώσει και να θερμάνει τον χώρο σας, το Blanka P BS αποτελεί ένα αποδοτικό τζάκι με ελάχιστη κατανάλωση καυσίμου (μ.ο 2.6 kg/h με στεγνά ξύλα) και ελάχιστες εκπομπές ρύπων CO (0.09%).
Με κατάλληλη τοποθέτηση ενεργειακού τζακιού με ευρωπαϊκών προδιαγραφών μονωμένο θερμοθάλαμο Box φυσικής ροής θερμού αέρα με θερμομονωτικά υλικά, όπως το πυριτικό ασβέστιο ή ο πετροβάμβακας, μπορεί να αποτελέσει ιδανική λύση θέρμανσης για εσωτερικούς χώρους μέχρι 80–110 τ.μ.
Ευρωπαϊκά πιστοποιημένο ενεργειακό τζάκι φυσικής ροής θερμού αέρα, το οποίο εναρμονίζεται με τα οικολογικά πρότυπα βιωσιμότητας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Σύμφωνα με το EPREL (Ευρωπαϊκό Μητρώο Προϊόντων για την Ενεργειακή Σήμανση) αποτελεί τζάκι με Ενεργειακή Κλάση Α και Δείκτη Ενεργειακής Απόδοσης 102 (Energy Efficiency Index).
Επίσης, το Kratki Blanka P BS πληροί τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού κανονισμού για τα βιώσιμα προϊόντα και τον οικολογικό σχεδιασμό Ecodesign 2022. Επιπλέον, συμμορφώνεται και με τους περιορισμούς του αυστηρού γερμανικού προτύπου BlmSchV 2, το οποίο ορίζει τη μέγιστη επιτρεπτή εκπομπή μονοξειδίου του άνθρακα στο περιβάλλον.
Η γερμανική πιστοποίηση BImSchV 2 αποτελεί ένα από τα αυστηρότερα πρότυπα εκπομπών ρύπων στην Ευρώπη για ενεργειακά τζάκια, σόμπες και συσκευές καύσης ξύλου. Πιστοποιεί ότι το ενεργειακό τζάκι επιτυγχάνει πολύ χαμηλές εκπομπές μονοξειδίου του άνθρακα (CO) και μικροσωματιδίων (PM), εξασφαλίζοντας καθαρή καύση και υψηλή απόδοση. Μόνο τεχνολογικά προηγμένα ενεργειακά τζάκια πληρούν τα όρια του BImSchV 2, γεγονός που τα καθιστά ισχυρή εγγύηση ποιότητας, περιβαλλοντικής ευθύνης και μακροχρόνιας αξίας για τον καταναλωτή.
Blanka PF ίσιο με λευκές πυρόπλακες
Blanka L BS αριστερή γωνία με λευκές πυρόπλακες
Blanka LP BS τρίπλευρο με λευκές πυρόπλακες
| Βάρος | 124 κ. |
|---|---|
| Διαστάσεις | 54,2 × 104,3 × 45,0 cm |
| Διαστάσεις πρόσοψης (Π×Υ×Β) | 49.8 × 61.0 × 19.3 cm |
| Διαστάσεις τζαμιού (Π×Υ×Β) | 44.2 × 40.6 × 13.7 cm |
| Κατασκευαστής | Kratki |
| Τύπος προϊόντος | Ενεργειακό τζάκι ξύλου |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας & λευκά κεραμικά |
| Πρόσοψη | Δεξιά Γωνία |
| Πλάτος πρόσοψης | ≈ 50 cm |
| Υλικό κατασκευής πρόσοψης | Χάλυβας & πυρίμαχο κεραμικό γυαλί |
| Πόρτα | Ανοιγόμενη |
| Επένδυση θαλάμου καύσης | Λευκά κεραμικά Termotec |
| Ενεργειακή κλάση | Α |
| Δείκτης Ενεργειακής Απόδοσης | 102 |
| Πιστοποιήσεις | Ecodesign 2022 (ΕU 2015/1185), Energy Efficiency Index (EU 2015/1186), BlmSchV 2 Γερμανίας, CE (ΕU 305/2011) |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 8 kW |
| Ρυθμιζόμενη ωφέλιμη ισχύς | 7.5 – 11 kW |
| Θερμική απόδοση | 78% |
| Κατανάλωση | ≈ 2.6 kg/h με στεγνά ξύλα |
| Επιφάνεια θερμικής κάλυψης | έως 80 – 110 m² |
| Παροχή αέρα καύσεων | Αεροκουρτίνα, Βάση τζακιού, Πλάτη θαλάμου καύσης |
| Διάμετρος εξόδου καυσαερίων | Ø160 mm |
| Ελάχιστη επιφάνεια εισαγωγής αέρα | ≥500 cm² |
| Ελάχιστη επιφάνεια εκτόνωσης αέρα | ≥700 cm² |
| Θερμοκρασία καυσαερίων | 284 °C |
| Ροή καυσαερίων | 8.7 g/s |
| Εκπομπή CO (σε 13% O₂) | 0.09% |
| Καύσιμο | Μπρικέτα ή στεγνό ξύλο (υγρασίας ≤20%) |
| Μέγιστο μήκος κορμών | 30 cm |
| Συνοδευτικά | Δοχείο στάχτης, Ενσωματωμένο κλαπέ εισαγωγής εξωτερικού αέρα, Επένδυση θαλάμου καύσης, Καπνοδόχος 360°, Κόφτης καυσαερίων, Οδηγίες χρήσης, Πυράντοχο γάντι, Ρυθμιζόμενα πόδια, Σχάρα |
| Εγγύηση | 5 έτη |
| Άνοιγμα πόρτας | Προς τα δεξιά |
| Χρώμα | Λευκό, Μαύρο |