2.527,12€ Original ΤΙΜΗ was: 2.527,12€.2.330,00€Η τρέχουσα τιμή είναι: 2.330,00€.
Το Blanka 670 570 προσφέρει σύγχρονη, αποδοτική και οικονομική θέρμανση 7.1–14.5 kW που πληροί τα πρότυπα οικολογικού σχεδιασμού Ecodesign, εξασφαλίζοντας ελάχιστες εκπομπές ρύπων προς το περιβάλλον και υψηλή θερμική απόδοση 78%.
Το Kratki Blanka 670 570 αποτελεί ίσιο ενεργειακό τζάκι από χάλυβα με μία όψη. Διαθέτει ρυθμιζόμενη ωφέλιμη ισχύ 7.1–14.5 kW με θερμική απόδοση 78%, ανοιγόμενη πόρτα με άνοιγμα προς τα αριστερά, πυρίμαχο κεραμικό τζάμι σε μαύρο χαλύβδινο πλαίσιο και λευκά πυρίμαχα κεραμικά Termotec στο εσωτερικό του θαλάμου καύσης.
Τα κεραμικά Termotec είναι ειδικά πυρίμαχα πάνελ επένδυσης για ενεργειακά τζάκια, κατασκευασμένα από κεραμικό υλικό υψηλής αντοχής στη θερμότητα. Βελτιώνουν την απόδοση του τζακιού, καθώς ανακλούν τη θερμότητα προς τον χώρο, προστατεύουν το μεταλλικό σώμα από υπερθέρμανση και συμβάλλουν σε καθαρότερη και αποδοτικότερη καύση.
Χωρίς να χρειάζεται κάποιο θορυβώδες βεντιλατέρ ή μοτέρ τζακιού για να αποδώσει και να θερμάνει τον χώρο σας, το Blanka 670 570 αποτελεί ένα αποδοτικό τζάκι με πολύ χαμηλή κατανάλωση καυσίμου (μ.ο 3.1 kg/h με στεγνά ξύλα) και ελάχιστες εκπομπές ρύπων CO (0.09%).
Με κατάλληλη τοποθέτηση ενεργειακού τζακιού με ευρωπαϊκών προδιαγραφών μονωμένο θερμοθάλαμο Box φυσικής ροής θερμού αέρα με θερμομονωτικά υλικά, όπως το πυριτικό ασβέστιο ή ο πετροβάμβακας, μπορεί να αποτελέσει ιδανική λύση θέρμανσης για εσωτερικούς χώρους μέχρι 110–145 τ.μ.
Ευρωπαϊκά πιστοποιημένο ενεργειακό τζάκι φυσικής ροής θερμού αέρα, το οποίο εναρμονίζεται με τα οικολογικά πρότυπα βιωσιμότητας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Σύμφωνα με το EPREL (Ευρωπαϊκό Μητρώο Προϊόντων για την Ενεργειακή Σήμανση) αποτελεί τζάκι με Ενεργειακή Κλάση Α με Δείκτη Ενεργειακής Απόδοσης 102 (Energy Efficiency Index).
Επίσης, το Kratki Blanka 670 570 πληροί τις απαιτήσεις του ευρωπαϊκού κανονισμού για τα βιώσιμα προϊόντα και τον οικολογικό σχεδιασμό Ecodesign 2022. Επιπλέον, συμμορφώνεται και με τους περιορισμούς του αυστηρού γερμανικού προτύπου BlmSchV 2, το οποίο ορίζει τη μέγιστη επιτρεπτή εκπομπή μονοξειδίου του άνθρακα στο περιβάλλον.
Η γερμανική πιστοποίηση BImSchV 2 αποτελεί ένα από τα αυστηρότερα πρότυπα εκπομπών ρύπων στην Ευρώπη για ενεργειακά τζάκια, σόμπες και συσκευές καύσης ξύλου. Πιστοποιεί ότι το ενεργειακό τζάκι επιτυγχάνει πολύ χαμηλές εκπομπές μονοξειδίου του άνθρακα (CO) και μικροσωματιδίων (PM), εξασφαλίζοντας καθαρή καύση και υψηλή απόδοση. Μόνο τεχνολογικά προηγμένα ενεργειακά τζάκια πληρούν τα όρια του BImSchV 2, γεγονός που τα καθιστά ισχυρή εγγύηση ποιότητας, περιβαλλοντικής ευθύνης και μακροχρόνιας αξίας για τον καταναλωτή.
| Βάρος | 154 κ. |
|---|---|
| Διαστάσεις | 76,5 × 98,9 × 45,0 cm |
| Διαστάσεις πρόσοψης (Π×Υ×Β) | 67.6 × 57.6 cm |
| Διαστάσεις τζαμιού (Π×Υ×Β) | 57.0 × 37.2 cm |
| Κατασκευαστής | Kratki |
| Τύπος προϊόντος | Ενεργειακό τζάκι ξύλου |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας & λευκά κεραμικά |
| Πρόσοψη | Ίσιο |
| Πλάτος πρόσοψης | ≈ 70 cm |
| Υλικό κατασκευής πρόσοψης | Χάλυβας & πυρίμαχο κεραμικό γυαλί |
| Πόρτα | Ανοιγόμενη |
| Επένδυση θαλάμου καύσης | Λευκά κεραμικά Termotec |
| Ενεργειακή κλάση | Α |
| Δείκτης Ενεργειακής Απόδοσης | 102 |
| Πιστοποιήσεις | Ecodesign 2022 (ΕU 2015/1185), Energy Efficiency Index (EU 2015/1186), BlmSchV 2 Γερμανίας, CE (ΕU 305/2011) |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 11 kW |
| Ρυθμιζόμενη ωφέλιμη ισχύς | 7.1 – 14.5 kW |
| Θερμική απόδοση | 78% |
| Κατανάλωση | ≈ 3.1 kg/h με στεγνά ξύλα |
| Επιφάνεια θερμικής κάλυψης | έως 110 – 145 m² |
| Παροχή αέρα καύσεων | Αεροκουρτίνα, Βάση τζακιού, Πλάτη θαλάμου καύσης |
| Διάμετρος εξόδου καυσαερίων | Ø180 mm |
| Ελάχιστη επιφάνεια εισαγωγής αέρα | ≥700 cm² |
| Ελάχιστη επιφάνεια εκτόνωσης αέρα | ≥900 cm² |
| Θερμοκρασία καυσαερίων | 277 °C |
| Ροή καυσαερίων | 10.1 g/s |
| Εκπομπή CO (σε 13% O₂) | 0.09% |
| Καύσιμο | Μπρικέτα ή στεγνό ξύλο (υγρασίας ≤20%) |
| Μέγιστο μήκος κορμών | 50 cm |
| Συνοδευτικά | Αυτόματο κλαπέ καπνοδόχου, Δοχείο στάχτης, Ενσωματωμένο κλαπέ εισαγωγής εξωτερικού αέρα, Επένδυση θαλάμου καύσης, Καπνοδόχος 360°, Κόφτης καυσαερίων, Οδηγίες χρήσης, Πυράντοχο γάντι, Ρυθμιζόμενα πόδια, Σχάρα |
| Εγγύηση | 5 έτη |
| Άνοιγμα πόρτας | Προς τα αριστερά |
| Χρώμα | Λευκό, Μαύρο |