3.060,00€
Αυτόματο τζάκι βιοαιθανόλης με τηλεχειριστήριο και προστατευτικό τζάμι ασφαλείας στην πρόσοψη. Ιδανικό τζάκι για οικογένειες με παιδιά και κατοικίδια ζώα.
Το Planika Scandi είναι εμπνευσμένο από το σκανδιναβικό design, όπως υποδηλώνει και το όνομά του. Έχει μινιμαλιστικό χαρακτήρα, όμως, μπορεί να αποτελέσει σημείο αναφοράς ενός δωματίου. Είναι έτοιμο για τοποθέτηση και λειτουργία με σύνδεση σε μια πρίζα.
Το επιδαπέδιο τζάκι βιοαιθανόλης Planika Scandi με την απλή σιλουέτα και την αυτονομία του θα γίνει αναμφίβολα το επίκεντρο της προσοχής, τόσο σε απλούς όσο και σε μοντέρνους εσωτερικούς χώρους. Το Scandi διαθέτει μαύρο φινίρισμα και τζάμι ασφαλείας θερμικά επεξεργασμένο. Τα χειροποίητα ξύλα του τζακιού παρέχουν μια ρεαλιστική εμφάνιση που κάνει το τζάκι βιοαιθανόλης ακόμα πιο καλαίσθητο. Ο χαρακτήρας Plug&Play εξασφαλίζει εύκολο έλεγχο του τζακιού με τηλεχειριστήριο.
Το Planika Scandi αποτελεί αυτόματο τζάκι βιοαιθανόλης από χάλυβα. Διαθέτει 2 επίπεδα φλόγας, θερμική ισχύ 3.5kW, χωρητικότητα δεξαμενής 5 λίτρα και αυτονομία καύσης έως 33 ώρες! Επιπλέον, περιλαμβάνει αισθητήρα ελέγχου των επιπέδων του καυσίμου και της θερμοκρασίας, όπως και αισθητήρα διαρροής ή υπερχείλισης καυσίμου.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης αποτελούν μια έξυπνη λύση ώστε να έχουμε την απόλαυση της φωτιάς χωρίς καμινάδα ή εξαερισμό. Η εταιρεία Planika είναι μια από τις ηγέτιδες εταιρείες του χώρου με συσκευές που παράγουν οικολογική και καθαρή φλόγα. Παράλληλα, έχουν κορυφαία ασφάλεια λόγω του συνδυασμού της πατενταρισμένης τεχνολογίας BEV με το αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού και των ενσωματωμένων αισθητήρων ασφαλείας.
Το Planika Scandi συνδυάζει τη λειτουργικότητα με την αισθητική. Αυτό το μοντέρνο και μινιμαλιστικό τζάκι μπορεί να παράγει μια ευχάριστη θέρμανση για περίπου 40m². Μια εμπειρία πραγματικής φωτιάς, δηλαδή, με τα πιο πολύτιμα πλεονεκτήματά της.
Όταν τα τζάκια βιοαιθανόλης εισήλθαν για πρώτη φορά στην αγορά, η τροφοδότηση του καύσιμου υγρού γινόταν απευθείας πάνω στις συσκευές. Όμως, τα υπολείμματα υγρού της βιοαιθανόλης παράγουν μια φλόγα αόρατη στο γυμνό μάτι, με αποτέλεσμα ο ανεφοδιασμός με το επιπλέον υγρό να προκαλεί αιφνίδιες αναφλέξεις. Απέκτησαν έτσι την κακή φήμη ότι προκαλούν τραυματισμούς. Από τότε η τεχνολογία έχει προσαρμοστεί με γνώμονα τη μέγιστη ασφάλεια του χρήστη.
Τα τζάκια βιοαιθανόλης Planika χρησιμοποιούν αποκλειστικά αυτόματο σύστημα ανεφοδιασμού. Αυτό σημαίνει ότι ο εφοδιασμός της συσκευής δε γίνεται ρίχνοντας υγρό πάνω στη συσκευή, αλλά με τη βοήθεια ηλεκτρικής αντλίας που συνοδεύει το τζάκι. Το υγρό βιοαιθανόλης εισέρχεται με το πάτημα ενός κουμπιού στη δεξαμενή καυσίμου χωρίς να έρχεται καθόλου σε επαφή με την επιφάνεια του καυστήρα. Το Planika Scandi είναι εξοπλισμένο με αυτόματη αντλία καυσίμου που επικοινωνεί με τη συσκευή και την τροφοδοτεί με την απαραίτητη ποσότητα καυσίμου. Μόλις αδειάσει, αρκεί να τοποθετήσετε μια νέα φιάλη!
Κατά τη διαδικασία καύσης δεν εκπέμπονται ανεπιθύμητα υποπροϊόντα όπως καπνός ή στάχτη, παρέχοντάς σας την πιο καθαρή φλόγα. Καθώς το Planika Scandi έχει αναπτυχθεί σύμφωνα με την κατοχυρωμένη με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας τεχνολογία BEV (Burning Ethanol Vapours), το υγρό καύσιμο ατμοποιείται μέσω ειδικής γεννήτριας και, στη συνέχεια, λαμβάνει χώρα η ανάφλεξη των ατμών. Συνεπώς, το υγρό καύσιμο δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με την περιοχή της ανάφλεξης.
Τέλος, τα τζάκια βιοαιθανόλης της Planika περιλαμβάνουν αισθητήρα σεισμικής δραστηριότητας, απότομης αλλαγής κλίσης της συσκευής, έλεγχο επιπέδων θερμοκρασίας και διοξειδίου του άνθρακα, όπως και αισθητήρα διαρροής ή υπερχείλισης καυσίμου. Στις επιπλέον λειτουργίες περιλαμβάνονται παιδικό κλείδωμα (child lock) και προγραμματισμένη διακοπή της συσκευής (sleep timer).
| Βάρος | 62 κ. |
|---|---|
| Διαστάσεις | 40 × 101,5 × 32,2 cm |
| Τύπος προϊόντος | Τζάκι βιοαιθανόλης |
| Κατασκευαστής | Planika |
| Υλικό κατασκευής εστίας | Χάλυβας, Γαλβανισμένος χάλυβας, Σκληρυμένο γυαλί |
| Καύσιμο | Βιοαιθανόλη 95 – 96,6% |
| Τοποθέτηση | Επιδαπέδιο |
| Πρόσοψη | Ίσιο |
| Ρύθμιση ύψους φλόγας | 2 επίπεδα |
| Μήκος φλόγας | 25 cm |
| Βαθμίδες θέρμανσης | 2 |
| Ωφέλιμη ονομαστική ισχύς | 3.5 kW |
| Χωρητικότητα καυσίμου | 5 L |
| Αυτονομία καύσης | 33 ώρες |
| Κατανάλωση | 0.15 L/h |
| Συνοδευτικά | Διακοσμητικά στοιχεία, Ηλεκτρονική αντλία, Οδηγίες χρήσης, Τζάμι ασφαλείας, Τηλεχειριστήριο |
| Εγγύηση | 2 έτη |